TurboFikcja

Fantastyka, kultura, cywilizacja

The Knights of the Cross
Gry komputerowe

The Knights of the Cross – chińska gra „Krzyżacy”

Różne bywają adaptacje książek do postaci gry. Ta jednak potrafi naprawdę mocno zaskoczyć. „The Knights of the Cross” to nic innego, jak tworzona w Chinach komputerowa wersja powieści Sienkiewicza. Trzeba przyznać, że screeny mogą zaskoczyć osoby znające tę książkę.

Był film, jest gra „Krzyżacy”

Powieść, którą napisał w 1900 roku polski noblista, Henryk Sienkiewicz, do tej pory kojarzyła się w Polsce głównie z lekturą szkolną. A także z filmem, który na podstawie „Krzyżaków” nakręcono w roku 1960 (i który zasłynął tym, że jeden ze statystów miał na ręku niepasujący do epoki zegarek). Może to zmienić chiński developer gamingowy, LongYou Game Studio i Olive Panda Studio, które postanowiły stworzyć bardziej interaktywną adaptację.

Gra komputerowa „The Knights of the Cross” wbrew pierwszym skojarzeniom nie będzie RTS-em (aż się o to prosi, prawda?). Będzie to natomiast strategiczna gra karciana, ewidentnie nawiązująca do gatunku jRPG (czyli „japońskiego RPG”). Jak to często bywa w przypadku azjatyckich produkcji, tak i tu stylistyka będzie mocno w stylu anime, a w wielu momentach też pixel-art.

Czyli krótko mówiąc to kompletnie inna bajka, niż polskie podejścia do adaptacji Wiedźmina Sapkowskiego, czy gra The Invincible (Niezwyciężony) na podstawie Lema. A sami “Krzyżacy” nawiasem mówiąc częściowo zainspirowali też filmowców z Oats Studios (choć w ich przypadku ich filmu krótkometrażowego “Gdansk” ważniejszym punktem wyjścia były obrazy Jakuba Różalskiego).

Bitwa w The Knights of the Cross
Bitwa w “Krzyżakach” niezależnego studia LongYou i Olive Panda Studio

Jak się gra w Knights of the Cross?

Pod względem wrażeń, jakie przynoszą przykładowe screeny i zamieszczony na platformie Steam film promocyjny, „Krzyżacy” przypominają typowe azjatyckie gry mobile. A przynajmniej te strategiczne. Mangowe bohaterki, wspaniali wojownicy itd. Widać też pewne zainteresowanie elementami kultury europejskiej, ale… Mimo zapewnień twórców, że chcą oddać klimat ziem Polski i Litwy z czasów historycznego konfliktu, który doprowadził do bitwy pod Grunwaldem, wychodzi to dziwnie.

Przykład? Chociażby wojowniczka ze skrzydłami husarii. Albo wojownik w stroju… Cezara. No jest trochę pomieszanie epok. Ale z drugiej strony czy my byśmy nie namieszali sporo, gdybyśmy próbowali wyobrazić sobie mieszkańców innych kontynentów sprzed kilku wieków?

Krzyżacy LongYou Studio na Steam

Wracając do gry… bohaterowie mogą mieć 7 różnych profesji. Są wśród nich wojownik, strzelec, czy… mag. Drużyna może składać się z 30 towarzyszy i wszyscy w tej grupie będą mieć swoją osobowość. A przynajmniej tak wynika z zapowiedzi „Krzyżaków”.

Gracz kieruje śmiałkami wędrującymi po walczących ze sobą krainami. Z pomocą dostępnych kart musi podejmować decyzje strategiczne. Czasem musi wybrać atak, kiedy indziej postawić na obronę. Czasem sięgnąć po wsparcie, a kiedy indziej użyć rekwizytów. Byle tylko zadać wrogowi jak najwięcej strat.

Całość planowana jest głównie na rynek chiński (wariant językowy uproszczony). Język angielski pojawi się na poziomie interfejsu i… to musi wystarczyć polskiemu odbiorcy.

Gra Krzyżacy
Jakie czasy, taki Ulrich von Jungingen 😉

Jakie są wymagania sprzętowe gry The Knight of the Cross?

Gra jest przeznaczona na Windows 7 i 10 z minimum 2 GB RAM, z procesorem co najmniej Intel Core2 Duo E6550 (lub odpowiednikiem AMD) i DirectX w wersji minimum 9.0.

Kiedy premiera gry Krzyżacy?

Początkowo gra „Krzyżacy” była planowana na 8 lutego 2023. Coś się jednak zmieniło i obecnie na platformie Steam wyświetlany jest termin o jeden dzień późniejszy, czyli 9 lutego 2023. Również ten termin został zmieniony, tym razem na lipiec 2023. Rok wcześniej, w lipcu 2022, przez pewien czas było dostępne demo wersji mobilnej na portalu TapTap.

Obecnie demo jest dostępne również na Steamie, a opinie na jego temat są pozytywne.

Jakie inne produkcje opublikowali do tej pory twórcy?

Dla Olive Panda Studio to debiut na Steamie (jak poza nim – szczerze nie wiem). Natomiast LongYou Tech Game Studio miało już kilka tytułów na tej platformie. Dwie z nich to „Three Kingdoms The Last Warlord” oraz „Call of Knights”. Kolejne dwie… Cóż, ich nazwy są dostępne jedynie w zapisie chińskim 🙂

Chińska adaptacja Sienkiewicza do gry

To nie pierwsza gamingowa inspiracja Sienkiewiczem

Grubo się pomyli każdy, kto pomyśli, że polscy developerzy nie próbowali zmierzyć się z prozą Henryka Sienkiewicza. Polskie podejście do adaptacji gamingowej miało miejsce na początku wieku i w jego wyniku w kwietniu 2002 powstała turowa gra strategiczna „Krzyżacy”.

W produkcji studia Free Mind, dystrybuowanego przez firmę Cenega, można było walczyć zarówno rycerzami polskimi, jak i krzyżackimi. W tym przypadku odwzorowanie formacji walczących w obu armiach wyszło bardziej realistycznie 😉

W tej wersji można było uczestniczyć w dwóch kampaniach, w trakcie których do stoczenia były łącznie 102 bitwy.

Podziel się

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *